Co znajduje się w książeczce spawacza?

Spawacz to zawód, na który nieprzerwanie występuje duże zapotrzebowanie. Rozpoczęcie starań o zdobycie uprawnień do wykonywania pracy spawacza jest więc zdecydowanie dobrym krokiem. Ze względu na duże zapotrzebowanie na ten zawód, tak teraźniejsi spawacze nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia, jak i przyszli spawacze nie będą musieli się zmagać z problemami tego typu. W dodatku w dziedzinie, jaką jest spawanie, można nie tylko łatwo znaleźć pracę, ale także dobrze zarobić. Ze względu na duże zapotrzebowanie na spawaczy stawki w tej branży są dość atrakcyjne.

Uprawnienia do wykonywania zawodu spawacza

Każda osoba, która zamierza wykonywać pracę spawacza, musi najpierw zdobyć do tego odpowiednie uprawnienia. W tym kontekście należy zaznaczyć, że nie istnieje jeden uniwersalny dokument upoważniający do posługiwania się wszystkimi metodami spawania. Każda metoda wymaga bowiem odrębnego kursu i odrębnego certyfikatu. Jedne z tych metod są bardziej, a inne mniej powszechne. Te pierwsze służą do podstawowych prac, a drugie mają charakter specjalistyczny. Każde szkolenie dotyczące konkretnej metody kończy się przystąpieniem do egzaminu. Jeśli zostaje on zdany, to uczestnik otrzymuje zaświadczenie o jego ukończeniu i świadectwo zdania egzaminu, które stanowi dokument upoważniający do wykonywania pracy spawacza. Egzaminy tego rodzaju nie są jednak ważne dożywotnio. Należy je powtarzać co kilka lat.

Ośrodek spawalnictwa, Szkolenia spawalnicze, Usługi inżynieryjne, Usługi spawalnicze, Szkolenia spawaczy, Zabrze

Jak widać, spawacz w toku swojej kariery przechodzi przez wiele szkoleń, zdaje wiele egzaminów i otrzymuje wiele certyfikatów. Tak ze względu na konieczność posługiwania się kilkoma metodami spawania, jak i na konieczność odświeżania uprawnień. Powstaje więc pytanie o to, gdzie zbierać informacje o zdobywaniu i odnawianiu kwalifikacji zawodowych. Otóż dane te zamieszcza się w tak zwanej książeczce spawacza. Nie jest ona dokumentem takim jak certyfikat, który stanowiłby potwierdzenie uprawnień. Ma raczej charakter spisu ukończonych szkoleń i dokumentacji pracy zawodowej. Książeczka ta jest więc przydatna samemu spawaczowi. Dzięki niej może on w łatwy sposób zebrać informacje o wszystkich swoich działaniach, aby w razie czego mieć je pod ręką i wiedzieć, kiedy należy ponowić dane szkolenie.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ